جلسه مورخه 19/11/1388
سوال: چنانچه شخصی با شناسنامه جعلی اقدام به اخذ دسته چک از بانک نماید و بعد از خرج کردن، چک‌ها بلامحل از آب درآید، مرتکب چند بزه شده است و آیا عمل وی مصداقی از کلاهبرداری هست یا خیر؟
نظر گروه اکثریت: هرچند توسل به وسیله متقلبانه (شناسنامه جعلی) مستقیما منجر به بردن مال نشده است، اما با توجه به اینکه منشأ تحصیل مال و صدور چک، شناسنامه جعلی بوده است، عمل وی مصداقی از کلاهبرداری بوده و تحت این عنوان قابل تعقیب و رسیدگی است. علاوه بر این، اتهامات جعل (در صورتی که شخصا اقدام به جعل مشخصات شناسنامه‌ای نموده باشد) و استفاده از سند مجعول را نیز خواهد داشت.
نظر گروه اقلیت شامل دو نظر بود:
نظر اول: با توجه به اینکه ارتباط مستقیمی بین مانور متقلبانه (اخذ شناسنامه جعلی) و فریب مغفول وجود ندارد و شخص مذکور با دسته چک اصیل و امضای اصیل اقدام به بردن مال دیگری نموده است، لذا عمل وی مصداقی از کلاهبرداری نبوده و اتهامات منتسب به او جعل و استفاده از سند مجعول و صدور چک بلامحل خواهد بود.
نظر دوم: در فرض سوال دو حالت را باید از هم تفکیک کرد:
حالت اول زمانی است که فرد به قصد ربودن مال دیگری در صدد اخذ دسته چک با مشخصات جعلی برمی‌آید. در این حالت چون از ابتدا سوءنیت کلاهبرداری را داشته است عمل وی مصداقی از کلاهبرداری بوده و علاوه بر آن مرتکب بزه جعل و استفاده از سند مجعول نیز شده است.
حالت دوم زمانی است که فرد نه به قصد ربودن مال دیگری، بلکه به قصد انجام امور تجاری و معاملاتی خود مجبور به اخذ دسته چک با مشخصات جعلی می‌شود ولی در اثنای کار به دلیلی خارج از اراده یا فورس ماژور، از تامین وجه چک‌ها در سررسید عاجز می‌ماند (مثلا به دلیل ورشکستگی یا فوت فرزند) در چنین حالتی نمی‌توان عمل وی را مصداقی از کلاهبرداری دانست زیرا به هیچ وجه سوءنیت کلاهبرداری را نداشته است و هیچ‌گونه رابطه علی میان توسل به وسیله متقلبانه (اخذ شناسنامه جعلی) و بردن مال وجود ندارد. در این حالت، اتهامات منتسب به متهم جعل، استفاده از سند مجعول و صدور چک بلامحل خواهد بود.

منبع:

http://www.ghazavat.com/63/miz.htm


دسته بندی :

 
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

کد جست و جوی گوگل